Články & návody

Zlatnictví Ladislav Kouřil - snubní a zásnubní prsteny z bílého, červeného i žlutého zlata.

NašeMimčo.cz - kvalitné bavlněné kojenecké oblečení. Možnost odložené platby.

Míka Servis - pravidelný i jednorázový úklid kanceláří.

Dentální hygiena Brno - pro děti i dospělé.

Dokurzu.cz - semináře a rekvalifikační kurzy Ostrava a okolí

WESTPOINT a.s. - úklidové služby Praha.

FoodART agency s.r.o. - svatební catering na míru.

 

Svatební dar, který potěší ale neurazí

V rukou držíte pozvánku na ten nejkrásnější den. Na svatbu vás pozvali vaši blízcí přátelé, váš milovaný potomek s partnerem či partnerkou nebo oblíbení příbuzní. Jste neskutečně šťastní a moc jim to přejete. Už se té slávy nemůžete dočkat. Všichni svatby milují, jsou dojemné. Potkáte na nich spoustu známých, pochutnáte si na občerstvení a skvěle se pobavíte. Pak vás ale poleje horko. Svatební dar! Budoucí novomanželé jsou pro vás moc důležití a tak jim nechcete darovat nějakou hloupost, která by jim pak doma jenom překážela, a nejraději by ji vrátili nebo prodali na bazaru. Jasně, peníze v obálce, ty to jistí. Ale to vám přijde tak trochu málo. Těžko byste tím vyjádřili svou náklonnost.

V úvahu vezměte, kam budete dar doručovat. Nejčastěji se v našich končinách bere sebou na hostinu, kde je vyhrazeno místo pro jejich odložení. Peněžní hodnota daru se odvíjí od toho, co pro vás budoucí manželský pár znamená. Nejvíce obvykle dávají rodiče svým dětem, ty následují svědci a nejbližší příbuzní. Naopak méně hodnotné dary zvolíte třeba pro vzdálené příbuzné nebo kolegy z práce.

V tom máte jasno. Rozhodně byste ale rádi snoubencům věnovali něco originálního? To samozřejmě můžete, ale všeho s mírou. Je třeba respektovat založení obou partnerů a jejich přání. Pokud nemají vyloženě sepsaný seznam dárků, které by je potěšily, můžete popřemýšlet nad něčím, co by jim dle vás mohlo udělat radost. Na řádcích níže se můžete inspirovat klasickými ale i těmi méně tradičními nápady. Ideální se zdají být praktické dary, které by si snoubenci třeba sami nekoupili.

Vybavení do domácnosti – kuchyně, ložnice, koupelna a spol

Dnešní páry se většinou znají již delší dobu, obvykle spolu už několik let žijí, často už mají i děti a tedy svůj domov. Nepotřebují tedy vybavit novou domácnost, jako tomu bylo dříve. Přesto se jim však mohou hodit nějaké doplňky do ložnice, kuchyně nebo koupelny. Můžete pořídit třeba luxusní ložní prádlo nebo heboučké a měkké ručníky a osušky s vysokým vláknem. Jsou perfektní, ale člověk si je sám obvykle nepořídí. Darovat můžete také sadu luxusních partnerských županů pro něj a pro ni. Chybu byste nemuseli udělat ani se sadou porcelánového nebo víceúčelového nádobí. Tak budou snoubenci připravení i na slavnostní oběd nebo večeři. V dnešní době tolik oblíbených kuchařských pořadů je patrná tendence k rozvoji gurmánství a tak určitě nic nepokazíte ani pořízením moderních kuchyňských pomocníků či jiných drobných vychytávek do kuchyně. Jen si snad předem nenápadně prověřte, jestli již něco takového doma nemají. Vskutku pevný základ do domácnosti všech novomanželů vnesou i takové krájecí desky ke dřezům třeba z webu eshop.drezyschock.cz. Na ušlechtilou dřevěnou nebo bambusovou desku můžete ještě třeba nechat vypálit věnovaní.

Peníze neurazí

Hotovost. Ano, tak je diplomatickým řešením. Hodí se vždycky. Ale darovat strohou bílou obálku je u této příležitosti trochu málo slavnostní. Můžete se tedy rozhodnout pro dárkový poukaz anebo popustit uzdu své fantazii. Peníze můžete nechat zarámovat, můžete vyrobit květinovou dekoraci a ozdobit ji bankovkami. Můžete vyrobit kouzelnou truhličku či krabičku naplněnou mincemi, která se dá později využít třeba na svatební fotografie. Stejně dobře poslouží například i fotoalbum, kam do začátku místo fotek vložíte právě vámi zvolené bankovky. Zde se skutečně meze vaší představivosti nekladou.

Kreativní svatební dary

Pokud budoucí manželský pár znáte velmi dobře, nemusíte se tolik řídit jejich oficiálním seznamem. A můžete vymyslet něco mnohem osobnějšího a osobitějšího. Musíte si však být jisti, že se dokážete trefit do jejich vkusu a stylu. Dárkovým košem s luxusními potravinami a surovinami, které nekupujeme každý den, určitě nikoho nenaštvete. Pořídit můžete třeba také něco speciálního, co bude mít význam pro pár a pro vás. Takové dárky od srdce ukazují vaši blízkost a náklonnost, kterou k budoucím manželům chováte. Milovníci cestování mohou potěšit speciální štítky na zavazadla s vyrytým jménem a třeba i datem svatby. Koneckonců hodit se budou hned na svatební cestu. Milovníci dobrých sýrů zase mohou ocenit sadu a náčiní na servírování. Takové krásné prkénko s gravírováním bude takřka dokonalé. Lahev něčeho dobrého a k němu dvě sklenice se originálním zdobení taktéž ještě nikoho neurazily. Gravírovat se vlastně dá takřka na cokoliv. Na šperky, na lahve a skleničky, na dřevěné krájecí desky ke dřezům a různá prkénka či krabičky. Jistě už vás něco napadne.

Netradiční dary

Pokud jsou snoubenci dobrodruzi a klidný wellness pobyt by pro ně mohl být nuda, pořiďte jim poukaz na odvážnější zážitek. Co třeba bungee jumping nebo let letadlem. Klidně můžete oslovit i další hosty a na takový poukaz se složit. Možná by pár rád společně absolvoval nějaký kulinářský nebo jiný kurz. Nebo jsou třeba milovníci společenských her, které najdou uplatnění dokonce již ve svatební den anebo později doma při pořádání různých společenských sešlostí.

Originální a osobité dary

Velmi dojemné a osobní bývají dary a dárky vlastní výroby. Zde můžete skutečně projevit vlastní kreativitu. Můžete připravit třeba balíček s lahvičkami s koupelovou solí se vzkazy. Můžete vytvořit portrét snoubenců, vyšívané ubrusy, podtácky nebo hrnky a skleničky se vzkazem.

Už jste klidnější? Vidíte, existuje mnoho možností, jak udělat manželské dvojici radost svatebním darem, který nezapadne. Jakýkoliv dárek, který bude podle vás ten pravý, doplňte o přání, o vzkaz s milými slovy, ať novomanželé mají jasno, co pro vás znamenají a jak moc jim jejich štěstí přejete.

Významné svatebné dary napříč historií

 1. Safírová koruna Kate Middleton - Kate Middleton obdržela ke svému sňatku s princem Williamem safírovou korunu, která patřila princezně Dianě. Koruna zdobená krásnými safíry a diamanty byla symbolickým darem spojeným s historií a tradicí královské rodiny.
 2. Fabergého vejce pro carevnu Alexandru Fjodorovnu - v ruské carské rodině bylo tradicí darovat Fabergého vejce k významným příležitostem. Vejce bylo překvapením pro carevnu a často obsahovalo uvnitř malé šperky nebo předměty. Tyto umělecké skvosty symbolizovaly luxus a krásu.
 3. Král Edward VIII. a diamantový náhrdelník pro Wallis Simpson - král Edward VIII. věnoval své lásce, Wallis Simpson, nádherný diamantový náhrdelník. Tento šperk, zdobený vzácnými diamanty, byl vyjádřením jeho náklonnosti a vášně k ní.
 4. Krásná maska z Beninu pro anglický královský pár - během návštěvy Beninu dostal anglický královský pár unikátní krásnou masku. Tento artefakt zobrazuje uměleckou hodnotu a kulturní dědictví dané země a představuje jedinečný svatební dar.
 5. Imperiální japonská porcelánová souprava - japonský císařský pár obdržel ke svatbě impozantní porcelánovou soupravu. Tato jemně zdobená kolekce symbolizuje japonskou řemeslnou dokonalost a tradiční estetiku spojenou s královským sňatkem.
 6. Šperková tiára pro královnu Maximu Nizozemskou - královna Maxima Nizozemská obdržela ke svatbě královskou tiáru. Tato vznešená tiára, zdobená drahými kameny, je součástí královské sbírky a symbolizuje královskou důstojnost.
 7. Mahárádža od Kapurthaly a Maharani Cie a smaragdový náhrdelník - mahárádža od Kapurthaly daroval své manželce, Maharani Cie, krásný smaragdový náhrdelník. Tento šperk byl vyroben na zakázku a zdobily ho smaragdy a diamanty, symbolizující bohatství a lásku mezi manželi.
 8. Perlový náhrdelník pro Grace Kelly - když se Grace Kelly stala monackou kněžnou, obdržela perlový náhrdelník od svého nového manžela, knížete Rainiera. Tento elegantní šperk zdobený vzácnými perlami byl ikonickým darem pro ikonickou hollywoodskou herečku a princeznu.

Jaký dárek vybrat k výročí?

Svatební dar už máte. Teď se ještě podíváme, jaký dárek je vhodné vybrat k výročí.

Dárek pro něho

 • Elegantní kožený doplněk - darujte mu elegantní kožený produkt, jako jsou kožené peněženky, aktovky nebo pásky. Tyto kvalitní a stylové předměty jsou praktickým a vkusným dárkem pro muže.
 • Zážitkový dárek - podpořte jeho zájmy originálním zážitkovým darem. To může zahrnovat adrenalinovou aktivitu, jako je let balonem, kurz vaření z jeho oblíbené kuchyně nebo lístky na koncert jeho oblíbené kapely.
 • Moderní technologické gadgety - zkuste ho potěšit moderním technologickým gadgetem, jako jsou chytré hodinky, sluchátka nebo něčím pro jeho oblíbený koníček. Technologické novinky mohou být praktickým a zábavným dárkem.
 • Elegance v láhvi - darujte mu láhev jeho oblíbeného alkoholu nebo vybraného vína. Můžete přidat osobní šmrnc tím, že k lahvi přidáte sklenici s vyrytým datem výročí nebo jeho jménem. Tento dárek je vhodný pro ty, kteří si rádi dopřávají kvalitní pití.

Dárek pro ni

 • Personalizovaný šperk - vytvořte nezapomenutelný okamžik s personalizovaným šperkem, jako jsou náhrdelníky s vyrytým datem vašeho výročí. Tento osobní dotek dodává dárku jedinečnost a emocionální hodnotu.
 • Wellness pobyt nebo relaxační masáže - pojďte společně relaxovat a načerpat novou energii. Darujte jí wellness víkend nebo sérii relaxačních masáží. To může být skvělý způsob, jak společně oslavit výročí a vytvořit vzpomínky.
 • Nadčasový kus oděvu nebo doplňku - vyberte elegantní a nadčasový kus, který ji potěší každý den. To může být kvalitní kabelka, elegantní hodinky nebo luxusní šál. Takový dárek ukazuje vaši pozornost k jejímu stylu a vkusu.
 • Romantický víkendový pobyt - překvapte ji romantickým víkendovým pobytem v krásném místě. Může to být romantický hotel, chata na horách nebo romantická plavba. Společný čas strávený daleko od každodenní rutiny posílí váš vztah.

Fotografie