Články & návody

Zlatnictví Ladislav Kouřil - snubní a zásnubní prsteny z bílého, červeného i žlutého zlata.

NašeMimčo.cz - kvalitné bavlněné kojenecké oblečení. Možnost odložené platby.

Míka Servis - pravidelný i jednorázový úklid kanceláří.

Dentální hygiena Brno - pro děti i dospělé.

Dokurzu.cz - semináře a rekvalifikační kurzy Ostrava a okolí

WESTPOINT a.s. - úklidové služby Praha.

FoodART agency s.r.o. - svatební catering na míru.

 

Ekologická kosmetika – jak ji nejlépe vybrat?

Hlavní cíl ekologické kosmetiky

Na první pohled byste ekologicky vyráběné kosmetické přípravky nejspíš nepoznali od těch vyráběných běžnými, méně eco-friendly procesy. Pokud se ale o toto téma trochu zajímáte, tak rozdíly mezi nimi pochopíte a spatříte hned vzápětí.

Už při samotné výrobě jsou využívány zejména přírodní a biologicky rozložitelné složky. Dále platí, že se zde klade důraz na minimalizaci odpadu a možnost co nejdokonalejší recyklace obalů. A v neposlední řadě ekologická kosmetika využívá zejména zdroje pocházející z ekologického zemědělství, případně fair trade.

Proč dát přednost eko kosmetice?

Možná používáte krémy, pleťové masky, líčidla či hygienické přípravky vyráběné běžnými nadnárodními kosmetickými korporáty. Sice je všichni známe a jsou ověřené, ale šance, že jsou vyráběné s ohledem na životní prostředí, je tu většinou minimální. Takové velké společnosti se sice občas snaží udělat něco udržitelného a ekologického, ale není to jejich hlavní téma.

Proto pokud chcete být krásná, voňavá a přitažlivá, ale zároveň neubližovat přírodě víc než je třeba, je lepší sáhnout po přípravcích vyráběných firmami, které se na ekologickou kosmetiku přímo specializují. Pro ně je to totiž hlavní téma a vědí, že i tento obor může být šetrnější k naší planetě – jen to lidé a zejména manažeři takových firem musejí skutečně chtít.

Podle složek poznáte, co je přírodní

Nejste-li na eko kosmetiku odborníky, možná při výběru budete váhat, podle čeho poznat, zda byla vyráběna skutečně ekologicky. Napovědět vám o tom může její složení:

  • Rostlinné oleje a másla (např. kokosový olej, mandlový olej, bambucké máslo) jsou jejími základními složkami, jelikož jsou bohaté na vitaminy a pomáhají hydratovat i chránit pokožku.
  • Použití výtažků z aloe vera, heřmánku, růže či levandule zajistí zklidňující a antiseptické vlastnosti kosmetiky
  • Přírodní vůně, zejména éterické oleje, dávají produktům vůni a pomáhají uklidňovat mysl i pokožku
  • Běžné je používání hydrolátů či květové vody, což jsou tekutiny obsahující stopové množství esenciálních olejů, využívá se do nich například rozmarýn, heřmánek či levandule a dokážou hydratovat a zklidňovat pokožku

Nevýhodou bývá cena

Důvodem, proč se ekologická kosmetika (zatím) nevyrábí ve velkém množství, je zejména její výrobní a poté i prodejní cena. Ta je totiž mnohem vyšší než u běžných kosmetických přípravků. Kdo chce být skutečně ekologický a chránit planetu, ten si tak musí sáhnout hlouběji do peněženky. Ale kdo nemá peněz nazbyt, ten bohužel raději koupí tu klasiku.

Dále si u nás můžete přečíst, jak funguje Permanentní make-up pro trvalou krásu nebo Podle čeho vybrat kabelku do školy.

Fotografie