Články & návody

Zlatnictví Ladislav Kouřil - snubní a zásnubní prsteny z bílého, červeného i žlutého zlata.

NašeMimčo.cz - kvalitné bavlněné kojenecké oblečení. Možnost odložené platby.

Míka Servis - pravidelný i jednorázový úklid kanceláří.

Dentální hygiena Brno - pro děti i dospělé.

Dokurzu.cz - semináře a rekvalifikační kurzy Ostrava a okolí

WESTPOINT a.s. - úklidové služby Praha.

FoodART agency s.r.o. - svatební catering na míru.

 

Nehty, vlasy, make-up – kdy je u dětí nejlepší čas začít

Maminka – vzor holčiček

Malé holčičky přirozeně tíhnou k mamince víc než chlapečci. Sledují, jak se obléká, jak se líčí, jak se češe a upravuje si vlasy, jak si lakuje nehty, jak si vybírá boty. A je logické, že touží vypadat jako maminka, protože se jim to zkrátka líbí. Proto už dívenky v předškolním věku poprvé zatouží po nalakovaných nehtech, po vůni parfému na své kůži, po ozdobách do vlásků, po rtěnce. Je to normální a není žádný důvod k obavám. Maminka je v tomto věku velký vzor – a je proto na ní, aby dívenkám ukázala, jak mohou být krásné. A kde jsou meze.

Začněte dětsky

Touží i vaše dítě vypadat více žensky? Nebraňte mu v tom, bylo by akorát sklíčené. Protože jediné, o co mu ve skutečnosti jde, je vypadat co nejvíce jako vy. Chce si připadat velké. A když se dělá krásnou maminka, chce dítě být takto zkrášlené také.

Je vhodné začít polehoučku a dětsky. V hračkářství i drogerii se prodávají různé sponky, gumičky, skřipečky a další doplňky do vlasů v dětských barvách i menších velikostech, které z obyčejné holčičky udělají malou princeznu. Pokud stojí o rtěnku, sáhněte po pomádě na rty, která i trochu barví. Na nehty můžete použít buď svůj lak, případně se opět prodávají i verze pro holčičky (taktéž je seženete i v hračkářství). Namísto šperků můžete použít bižuterii. A pokud dívka touží po make-upu, můžete použít třeba trochu pudru, což holčičku plně uspokojí.

Teenagerské manýry

Náročnější období nastává, když dítě dospěje do puberty a začne mít další požadavky ohledně svého vzhledu. Leckoho (dívky i chlapce) láká tetování, piercing, nečekaná změna účesu (ať už co se týká barvy nebo nečekaného střihu, dredů a tak dále). Pro rodiče je obvykle velmi těžké zkousnout takový požadavek a většina jich dá dítěti rovnou jasnou stopku. Ale dítě to bere jako velkou křivdu, protože už se cítí jako samostatná osobnost a má pocit, že má právo rozhodovat o svém těle samo.

Proto nastává období opatrného vyjednávání, kompromisů a nabídek, v jakém věku a co je pro vás jakožto rodiče schůdnou úpravou těla. Namísto trvalého tetování dítěti můžete navrhnout dočasné tetování henou. Změna barvy vlasů se dá udělat i s pomocí barevného šamponu. Střih nemusí být až tak nekompromisní, ale třeba i jakožto postupná změna. A co se týká náušnic a piercingů, tam je nutný kompromis – kdy, kam, jaký.

Vzpomeňte si na sebe

Jste v šoku, co si vaše dítě vymýšlí a jak si přeje najednou vypadat? Říkáte si, že to je určitě škodlivý vliv nějakého influencera a přemýšlíte o zákazu internetu? Než k tak ráznému řešení přistoupíte, vzpomeňte si nejprve na své vlastní mládí, své touhy a svá přání ohledně změny vzhledu.

Nejspíš i vy jste si přáli něco výrazného na svém těle změnit a být nějakým způsobem zajímavější a víc cool. Pokud vám to rodiče nekompromisně zakázali, nejspíš jste byli hořce zklamaní a dodnes si tu křivdu pamatujete. A možná jste to pak natruc udělali, jen co jste mohli. Není tedy lepší vyjít vašemu dítěti nějakým způsobem vstříc? Je to samozřejmě na vás, ale myslete na to, že dítě dospívá a začíná se vymaňovat zpod vašich křídel.

Teenageři a sociální média

S dospíváním v dnešní době přichází i nová vlna vlivů na naše děti, a to zejména prostřednictvím sociálních médií. Zatímco vy, jako rodiče, vzpomínáte na své vlastní rebelské chvíle, dnešní mladí lidé jsou vystaveni neustálému tlaku na perfektní vzhled a image, kterou sdílejí světem. Sledují oblíbené influencery, kteří mění svůj vzhled podle posledních trendů. To může vašeho teenagera ovlivnit natolik, že si začne přát věci, které vám připadají nekonvenční.

Alternativní cesty sebevyjádření

Zatímco mnozí rodiče se mohou cítit nejistí ohledně trvalých změn vzhledu, existují alternativní cesty, které mohou pomoci mladým objevovat svou identitu. Dočasné tetování hennou nabízí možnost experimentovat s uměleckým výrazem, aniž by to bylo trvalé. Barevný šampon pro vlasy může být zábavným způsobem, jak dočasně změnit vzhled, aniž by byl spojen s trvalými změnami.

Sdílení zkušeností

Podělte se s dětmi o své vlastní zážitky z dospívání a příběhy o svých prvních experimentech se stylem. To může být příležitost k otevřené diskuzi o tom, co bylo pro vás v té době důležité a co jste se z těchto zkušeností naučili. Mohou nahlédnout do vašeho života a ocenit, že i vy jste prošli obdobím hledání vlastní identity.

Vytvoření společného rituálu

Vytvoření společného rituálu může být skvělým způsobem, jak podporovat dospívající v jejich touze po sebevyjádření. Může to být pravidelný večer, kdy společně experimentujete s novými make-up triky, zkoušíte nové účesy nebo si prostě povídáte o věcech, které jsou důležité pro jejich rostoucí osobnost.

Nepřetržitý dialog a respekt

Klíčem k úspěšnému porozumění je nepřetržitý dialog. Respektujte jejich touhy a zároveň jim pomozte chápat možné důsledky. Nabídněte jim prostor pro sebevyjádření, ale s důrazem na to, že některé změny mohou být trvalé. Společně hledejte kompromisy a nastavte hranice tak, aby byly respektovány oběma stranami.

Dospívání je dobrodružstvím, a s vaší podporou se vaše dítě může naučit vyjadřovat svou jedinečnou osobnost bezpečným a zdravým způsobem.

Přečtěte si také Oleje v kosmetice – jaké se používají a proč? nebo Permanentní make-up pro trvalou krásu

Fotografie