Články & návody

Zlatnictví Ladislav Kouřil - snubní a zásnubní prsteny z bílého, červeného i žlutého zlata.

NašeMimčo.cz - kvalitné bavlněné kojenecké oblečení. Možnost odložené platby.

Míka Servis - pravidelný i jednorázový úklid kanceláří.

Dentální hygiena Brno - pro děti i dospělé.

Dokurzu.cz - semináře a rekvalifikační kurzy Ostrava a okolí

WESTPOINT a.s. - úklidové služby Praha.

FoodART agency s.r.o. - svatební catering na míru.

 

Oleje v kosmetice – jaké se používají a proč?

Tea tree oil

Zaručeně nejpopulárnější je olej Tea tree neboli olej získávaný z listů čajovníku. Konkrétně se jedná o rostlinu s názvem kajepuit střídavolistý a olej z ní získávaný se destiluje, čímž získává velké možnosti využití. Používá se přitom nejen v kosmetických přípravcích, ale i v různých přípravcích prodávaných v lékárnách, protože má prokazatelně antiseptické a antimykotické účinky. Velmi často je nutné naředit ho podle návodu, ale pak vám může pomoci s různými problémy, jako je akné, opary, afty, ošetření kuřích ok, ošetření dásní, na puchýře, proti vším. Pokud máte kousnutí od hmyzu, je potření tea tree olejem také více než doporučované. A umí dokonce pomoci i při bolestech v krku či kvasinkových onemocněních.

Ricinový olej

Dalším hojně používaným olejem v kosmetickém průmyslu, ale i v lékařství, je ten ricinový. Získává se ze semen ricinovníku a znali ho už staří Egypťané. Má prokázané regenerační účinky, pomáhá s hojením ran a používá se k lepší hydrataci pleti. Leckdo ho aplikuje také na vlasy a nehty, jimž dodává živost, regeneruje je a chrání. Leckdo s jeho pomocí bojuje i s bradavicemi či akné a ricinové obklady pomáhají také na bolavé klouby a svaly.

Růžový olej

Do mnoha kosmetických přípravků, ale i do parfémů, se přidává růžový olej, tedy olej získávaný z korunních plátků růží. Nevyrábí se z jakýchkoliv růží, nýbrž pouze z růže stolisté a růže damašské. Zajímavostí je, že pro výrobu 1 kilogramu růžového oleje je třeba sesbírat 3 000 kilogramů okvětních lístků růží. Tento vzácný olej se používá při péči o pleť, k masážím, časté je jeho využití při aromaterapii a hovoří se o něm také jako o afrodiziaku. Takže se dá používat i k probuzení již zašlé sexuální touhy a obecně k podpoře sexuality.

Arganový olej

V kosmetickém průmyslu je velmi oblíbený arganový olej, který se získává z plodů argánie trnité. Tento olej je vysoce účinný, a to mimo jiné i proto, že obsahuje vitaminy A, E a F, má v sobě esenciální mastné kyseliny a najdeme v něm také takzvané tokoferoly. Působí protizánětlivě, má schopnost chránit pokožku proti UV záření, hydratuje a prokazatelně pomáhá při ekzémech či akné. Vhodná je také jeho aplikace na vlasy, kterým dodá živiny a lesk. Zajímavostí je, že arganový olej je i jedlý, ale v trochu jiné úpravě než je ten kosmetický – v kuchyni má mnoho možností využití a je opět bohatý na živiny a velmi zdravý.

Přečtěte si také Ekologická kosmetika – jak ji nejlépe vybrat? nebo Permanentní make-up pro trvalou krásu

Fotografie